Nieuws Vragen Swaneburg Delegatie Brest PAC analyse Advertentie 3 maart brief aan CHV PAC folder Advertentie 24 februari stellingen HuisaanHuis Advertentie 17 februari motie verpaupering Verkiezingskrant Vastgesteld programma Situatie rond CQ Advertentie 10 februari Advertentie 3 februari Brief aan Voetbal PAC campagne advertentie 23-12-2009 Vragen Drempel Dalen nwjaarstoespraak ensink kandidaten PAC brief aan college jan2009 Advertenties PAC Reacties op begroting PACinbreng op vragen PvdA bewijs eigendom KASTEEL Stellingname Masterplan Vuilverbrander Europark Bestuursbericht besluit ledenvergadering AB Perspectiefnota 2009 tekorten grondbedrijf? Vragen aan B&W AZC Aalden motie grondbeleid wildkamp Vragen Oosterhesselen De Drift Vereniging PAC 20 jaar interpellatie PSZ Aalden Verzoek Interpellatie Vragen ABO rimpelsopderadio Wat deed het PAC Contact LID WORDEN ?
Start Programma Inhoud Zoeken

 

verkennend gesprek in het kader van de collegeonderhandelingen 

PAC inbreng op vragen van PvdA

 

ANTWOORDEN PAC

op de vragen zoals verwoord in bijlage 2 van het document “Verkiezingen en alles wat daar uit voortvloeit ...” (t.b.v. gesprek PvdA – PAC; 13 maart 2006)

1.      Welke punten zijn voor uw partij het meest belangrijk voor opname in een Collegeprogramma. Aantal beperken tot bijvoorbeeld 5 of 10.

Vooraf: de taak van de beoogde coalitie is in een coalitieovereenkomst of collegeprogramma te laten zien dat het beleid - gelet op de winst van PvdA en PAC - ‘socialer en groener’ wordt. Voor het PAC (en naar wij aannemen ook voor de PvdA) is belangrijk in de collegeonderhandelingen o.a. over de volgende ‘blokken’ te spreken.

[In hoeverre en hoe gedetailleerd e.e.a. in een coalitieovereenkomst of collegeprogramma opgenomen zou moeten worden hangt af van de gemeenschappelijke visie op de aard van deze documenten en het besturen van de gemeente.] 

-         blok ‘sociale zaken’

zie PAC programma blz. 7 en PvdA programma blz.5 ‘sociale zekerheid’en blz. 7 ‘sociale samenhang’; qua inhoud en strekking veel overeenkomst; verder aandacht in de onderhandelingen over het finacieel kader, vgl. PAC programma blz. 7 bovenaan; grote overeenkomst in benadering van financiële vraagstukken lijkt ons tussen PvdA en PAC de sociale invalshoek – sterkste schouders / zwaarste lasten

-         blok ‘groene zaken incl. verkeer & vervoer’

zie PAC programma blz. 5 ‘natuur en milieu; handhaving’ en PvdA programma blz. 3 en blz. 9; qua inhoud en strekking veel overeenkomst

-        blok ‘economische zaken’

PAC programma blz. 12 over de ‘stad’ en blz. 14 en 15 over het ‘platteland’ en PvdA programma blz. 4; qua inhoud en strekking overeenkomsten; in de onderhandelingen verder aandacht voor de vraag hoe compromissen te sluiten over respectievelijk om te gaan met de discussie over Masterplan Europark, Europark GmbH, zware industrie, vuilverbranders.

-         blok ‘Masterplan centrum Coevorden’

PAC programma blz. 10 en 11 en wat PvdA betreft veronderstellen wij dat men vasthoudt aan wat besloten is met het Masterplan centrum Coevorden en t.a.v. het gemeentehuis; in de onderhandelingen verder aandacht voor de limiet van 8 miljoen voor ‘gemeentehuis’ en geen bebouwing boompjesmarkt, verder voor de discussie over het Kasteel en het vraagstuk ‘parkeren; parkeergarage(s); verkeerscirculatie’

-        blok ‘wonen/volkshuisvesting’

PAC programma blz. 8 boven, ‘wonen boven winkels’ – blz. 11 onderaan, blz. 15 onderaan ‘starters en sociale woningbouw’; PvdA programma vooral blz. 6; qua inhoud en strekking veel overeenkomsten

-         blok ‘plattelandsontwikkeling’

voortzetting project Buitengewoon Platteland; PAC programma blz. 14 ‘meer verkeersveiligheid; uitvoering GVVP op het platteland

-         blok ‘onderwijs’

PAC programma blz. 6 bovenaan; PvdA programma blz. 8; meer investeren in het onderwijs – zie de problematiek rond de verzelfstandiging van het basisonderwijs en het dossier ‘Nieuwe Veste’; wij veronderstellen hier veel overeenkomsten tussen PvdA en PAC

-         blok ‘welzijn, cultuur, sport’

PAC-programma blz. 6 onderaan en PvdA-programma blz. 7 en 8; meer investeren in de sport.

2.      Welke punten zijn onderhandelbaar?

In principe alle punten. Het gaat in de collegevorming om de redelijke vertaling van de verkiezingsuitslag en om respect en ruimte voor elkaars standpunten.

3.      Welke punten zijn voor u breekpunten?

Het benoemen van breekpunten is o.i. niet aan de orde. Het gaat in de collegevorming om de redelijke vertaling van de verkiezingsuitslag en om respect en ruimte voor elkaars standpunten.

4.      Wat is, gegeven de verkiezingsuitslag, volgens u de meest voor de hand liggende combinatie voor Collegevorming?

Gelet op de winst voor de PvdA en het PAC en het verlies van VVD en het grote verlies van CDA en Gemeentebelangen zijn er twee voor de hand liggende combinaties waarin tot uitdrukking kan komen dat het beleid (zie de programma’s van PvdA en PAC) ‘socialer en groener’ wordt. Een college zonder PvdA en PAC doet geen recht aan de verkiezingsuitslag.

Nadeel van de combinatie alleen PvdA + PAC is de geringe meerderheid (1 stem); voordeel van de combinatie PvdA + PAC + VVD. Een college zonder PAC en PvdA is o.i. gelet op de verkiezingsuitslag niet uit te leggen aan de kiezer. De geringe meerderheid van 1 stem van een PvdA-PAC-college in combinatie met het relatief gezien geringere verlies van de VVD t.o.v. CDA en Gemeentebelangen en de ‘bestuurskracht’ van de VVD-wethouderskandidaat doen ons als eerste optie pleiten voor een college van PvdA-PAC-VVD.

De tweede optie is o.i. dan een college van PvdA en PAC.

5.      Is uw partij bereid deel te nemen aan het College?

 Ja.

6.      Onder welke voorwaarden?

Onder de voorwaarde van een redelijke vertaling van de verkiezingsuitslag en de programma’s van de aan het college deelnemende partijen (rekening houdend met de onderlinge sterkteverhoudingen) in de samenstelling van het college, de verdeling van de portefeuilles en in de coalitieovereenkomst respectievelijk het collegeprogramma.

7.      Bent u voorstander van 3 fulltime wethouders, van 4 parttime wethouders met 3,0 fte, of van een andere optie. Zijn andere opties dan die van uw eigen voorkeur voor u onderhandelbaar?

Leidend moet zijn de redelijke vertaling van de verkiezingsuitslag en de programma’s van de aan het college deelnemende partijen (rekening houdend met de onderlinge sterkteverhoudingen) in de samenstelling van het college, de verdeling van portefeuilles en in de coalitieovereenkomst respectievelijk het collegeprogramma. In een PvdA-PAC-VVD college is dat o.i.: 2 PvdA + 1 PAC + 1 VVD, in een PvdA-PAC college: 2 PvdA + 1 PAC. Parttime wethouderschappen in het scenario 2 PvdA + 1 PAC + 1 VVD zijn bespreekbaar; daarbij dan voorkeur voor parttime wethouderschappen voor alle wethouders.

8.      Met welke partij wilt u eventueel niet zitting nemen in het College?

Er liggen geen principiële blokkades naar één van de partijen. Zie verder wat wij opmerken t.a.v. de vertaling van de verkiezingsuitslag.

9.      Is voor u een ‘minderheidscollege’ (bijvoorbeeld steunend op 12 van de 25 Raadszetels) een optie?

Nee. Is op basis van de verkiezingsuitslag o.i. ook niet aan de orde.

10.  Wie is uw eventuele kandidaat voor het wethouderschap en heeft u een voorkeur wat betreft portefeuilles? Zo ja, welke?

Kandidaat is Bernhard Ensink. De kandidaat voldoet o.i. voldoende aan het profiel en de functie-eisen zoals die beschreven zijn ‘Profiel en selectie kandidaat-wethouders – februari 2006; HayGroup’. De kandidaat heeft als wethouder respectievelijk in zijn loopbaan directe ervaring opgedaan met de volgende portefeuilles respectievelijk sectoren:

Ervaring als wethouder met de portefeuilles:

bullet

Financiën en belastingen

bullet

volkshuisvesting

bullet

ruimtelijke ordening

bullet

 milieu; bouw- en woningtoezicht

bullet

voorlichting/pr

bullet

middenstandszaken

bullet

centrum actie plan

bullet

bestuurder in het ISV-ZODrenthe en de Euregio

Ervaring als docent respectievelijk directeur in de sectoren:

bullet

onderwijs (docent middelbaar onderwijs; docent en onderzoeker aan een universiteit)

bullet

milieu, natuur, landschap (coördinator/directeur a.i. van een milieufederatie)

bullet

p&o, financiën/subsidies, verkeer & vervoer (directeur van een landelijke belangenorganisatie, t.w. de Fietsersbond)

Wat de voorkeur voor portefeuilles betreft: Het PAC is in principe bereid elke portefeuille op zich te nemen.

11.  Overige opmerkingen/informatie die volgens u belangrijk is voor de Collegevorming.

Essentieel is de wil van partijen om samen met de beoogde coalitiepartner(s) op basis van de verkiezingsuitslag een goed en sterk college te vormen om de gemeente Coevorden goed te besturen. Die wil is bij ons aanwezig en die wil veronderstellen wij ook bij de PvdA (en de VVD).

Coevorden, 13 maart 2006

Bernhard Ensink

Cisca Stoffels